Агенција за рад и запошљавање БиХ: Информације за матуранте – тражена занимања на тржишту рада

24.5.2023

С циљем да олакша одлуку матурантима коју школу уписати, Агенција за рад и запошљавање БиХ поново је прикупила и објавила податке завода и служби запошљавања о најтраженијим занимањима у Босни и Херцеговини, а на основу података са евиденција незапослених особа.

Тако се на нашој интернет страници www.arz.gov.ba могу пронаћи подаци о 5 најбројнијих занимања по броју незапослених особа у оба ентитета, Брчко дистрикту БиХ, те у свих десет кантона. Такођер, за сваки од наведених нивоа, под посебним линком, могу се пронаћи подаци о броју незапослених особа унутар сваког занимања, те подаци о броју особа који су запослени са евиденције незапослених особа у 2022. години унутар сваког занимања. Ове информације на најбољи начин осликавају стање на тржишту рада у смислу потреба за радном снагом, односно вишкова радне снаге.

Молимо све заинтересиране да обавезно консултују нашу интернет страницу како би добили цјеловиту информацију везану за наведену тему, те молимо медије у Босни и Херцеговини да приликом извјештавања о овој тему упуте публику на интернет страницу гдје могу наћи цјеловиту информацију.

На основу података које објављују институције надлежне за домаће тржиште рада (ентитетски заводи за запошљавање, кантоналне службе запошљавања и Завод за запошљавање Брчко дистрикта БиХ), а према броју објављених огласа евидентно је да је ситуација са суфицитарним и дефицитарним занимањима слична већ неколико година. Када је ријеч о високо образованим особама (ВСС) најтраженија звања су она везана за ИТ сектор (ИТ инжињер, софтвер инжињер), затим инжињер електротехнике, грађевински инжињер, дипломирани фармацеут, доктор медицине-специјалиста. Поред ових звања, по броју огласа тражени су и дипломирани економисти и правници, с тим што због хиперпродукције овог кадра њих има и највише на евиденцијама незапослених. Поред економиста и правника, и даље је највећи број незапослених високообразованих особа међу криминалистима, политолозима, журналистима, социјалним радницима. Такођер, велики број је и професора енглеског језика, те професора разредне наставе.

Највећа потражња за радницима са средњом стручном спремом (ССС) је за продаваче и угоститеље, посебно школоване конобаре, а и даље су тражени оператери за унос података и радници у цалл-центрима. Према броју запослених са евиденција велики број запослених је и економских техничара, машинских техничара и медицинских сестара, али због хиперпродукције овог кадра они су уједно и најбројнији на евиденцијама незапослених особа. Од особа са средњом стручном спремом на евиденцијама незапослених је највише економских техничара, матураната гимназије, машинских техничара, медицинских сестара, пољопривредних техничара, текстилних техничара и економиста.

Када је ријеч о радницима са ВКВ и КВ квалификацијом, најтраженији су кројачи/шивачи, вариоци, бравари, радници за једноставне послове, кухари, возачи камиона, а по броју запослених са евиденције ту су још и аутомеханичари и фризери, с тим да је, опет, због хиперпродукција кадрова фризера и аутомеханичара велики број незапослених. Овдје треба узети у обзир да је потреба за неким од наведених занимања далеко већа од неких других. С друге стране највише незапослених са ВКВ и КВ квалификацијом су продавачи/трговци, бравари, аутомеханичари, фризери, кухари, а у појединим срединама вишкова има и међу конобарима, столарима, кројачима.

Када се успоређују дефицитарна и суфицитарна занимања треба имати у обзиру да се гледа број огласа за поједина рада мјеста, а тај број је вишеструко мањи него број незапослених особа унутар истог занимања. Зато имамо и податке који говоре да су одређена занимања тражена по број огласа, али усред хиперпродукције кадра и великог броја незапослених особа исто занимање се може налазити и међу суфицитарним занимањима.

Детаљне информације о најтраженијим занимањима можете наћи овдје.