Muamer Bandić: „Institucije iz sistema javnih službi zapošljavanja moraju biti spremne na djelovanje u kriznim uslovima poput pandemije“

27.10.2021

U Zagrebu je 27. i 28.10.2021. godine održana 20. direktorska konferencija i 19. ekspertska konferencija Centra javnih službi zapošljavanja zemalja Jugoistočne Europe. Direktorska konferencija se održava na temu Budućnost rada i zapošljavanja nakon COVID-19 pandemije i ima za cilj da se razmijene iskustva i razgovara o kretanjima koja utječu na budućnost rada i zapošljavanja, te prilagođavanju javnih službi za zapošljavanje u pružanju usluga klijentima u digitalnoj i zelenoj transformaciji ekonomije u predstojećem periodu.

Ekspertska konferencija se održava na temu Podrška javnih službi zapošljavanja poslodavcima u periodu nakon pandemije. Cilj ekspertske konferencije je razmijena iskustava i dobrih praksi u oblastima pružanja podrške poslodavcima u pronalaženju radne snage koja ima vještine i kompetencije potrebne na novom tržištu rada, kao i razmijena iskustava i dobrih praksi o modelima za očuvanje radnih mjesta i mjerama aktivne politike zapošljavanja usmjerenim na poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja.

Govoreći na direktorskoj konferenciji o utjecaju pandemije COVID-19 na tržište rada Bosne i Hercegovine, mr. Muamer Bandić, direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH, rekao je da je: „pandemija Covid-19 preokrenula dugotrajni trend pada nezaposlenosti i trend rasta zaposlenosti u BiH, te smo se svi u aprilu 2020. godine suočili sa naglim porastom nezaposlenih i smanjenju oglašenih potreba za novim radnicima. Kako bi odgovorili na nove izazove, Agencija za rad i zapošljavanje BiH je, u saradnji sa entitetskim zavodima za zapošljavanje, provela istraživanje tržišta rada u BiH za 2020. godinu. Istraživanje je rađeno u okviru projekta Unapređenje istraživanja tržišta rada, gdje je anketirano više od 2.500 poslodavaca. Istraživanje je pokazalo da je oko 44% poslodavaca prijavilo pad obima poslovanja, oko 45% njih je zabilježilo pad finansijskih rezultata, a oko 33% stagnaciju. Ugostiteljstvo, administrativne i prateće uslužne djelatnosti, te transport i skladištenje su bili sektori najteže pogođeni pandemijom. Čak oko 28% poslodavaca je bilo prinuđeno da trajno obustave ili prekinu svoje poslovne aktivnosti, a najteže pogođena zanimanja su bila: prodavač, konobar, krojač, obućar, vozač autobusa, montažer i kuhar“.

Prema riječima direktora Bandića, „sve aktivnosti institucija iz sistema javnih službi zapošljavanja u BiH su u periodu od aprila do kraja 2020. godine bile usmjerene na očuvanju što većeg broja radnih mjeste, te se od septembra 2020. godine tržište rada u BiH počelo oporavljati. Izuzev zimskih mjeseci kada su ekonomske aktivnosti uslijed pandemije bile na minimalnom nivou, trend oporavka tržišta rada se nastavio i u 2021. godini. Tako je u aprilu 2021. godine, tačno godinu dana nakon početka pandemije, broj nezaposlenih osoba po prvi put bio niži nego u trenutku početka pandemije.“

„Izazovi sa kojima smo se suočavali i sa kojima se još uvijek suočavamo, u fokus su stavili potrebu za hitnim reagovanjem u specifičnim okolnostima. Mjere koje sprovode javne službe za zapošljavanje moraju odgovoriti zahtjevima novih kretanja na tržištu rada i novih politika koje se odnose na rad i zapošljavanje. S obzirom na negativan uticaj pandemije, za neke programe su morala biti izdvojena dodatna sredstva i povećan je broj korisnika. U drugim slučajevima, procedure su morale biti modificirane kako bi se olakšao pristup uslugama. Sve aktivnosti zavoda i službi zapošljavanja su prilagođene novim okolnostima i usklađene sa usvojenim strategijama zapošljavanja i drugim aktima. U svemu urađenom ključna je bila brzina i fleksibilnost u djelovanju“, rekao je Bandić.

Na kraju izlaganja Bandić je dodao da u budućem periodu treba posebnu pažnju posvetiti jačanu ljudskih resursa zavoda i službi zapošljavanja, poboljšanju usluga namijenjenih nezaposlenim osobama i tražiocima posla, te poboljšanju usluga usmjerenih ka poslodavcima, a sve s ciljem kako bi se u sličnim okolnostima moglo brzo i efikasno djelovati i osigurati stabilnost tržišta rada.